צרו קשר

החלף תוויםספיר כרמל שתף בפייסבוק שלח לחבר   הדפס  

 ממצאי הקורונדום של שפע ימים:
חברת שפע ימים מאתרת את מינרל הקורונדום בכל שטחי האקספלורציה בהם היא פועלת מאז יום הקמתה (1999). הקורונדום מתאפיין בצבע חום עם תכלילים (אינקלוזיות). נגזרות אבני החן של הקורונדום הינן המינרלים רובי וספיר אשר להם הרכב כימי זהה לקורונדום (Al2O3) אבל מראה שונה (רובי - אדום; ספיר - מגוון צבעים, כולל כחול, ירוק, ורוד, חום) – אבני חן אלו נכללים בתוך מינרלי המטרה של החברה ומאותרים בשטחי האקספלורציה בהם פועלת החברה לרבות במקורות הראשונים ובמקורות המשניים.
בהתאם למודל הגיאולוגי שפותח ופורסם על ידי החברה הקורונדום נמנה על חבילת המינרלים הכבדים לתעשייה של חברת שפע ימים (HIM Suite - Heavy Industrial Mineral suite) הכוללת את הגרנט, הרוטייל, האילמנייט, הזירקון והקורונדום. בעוד שהספיר והרובי נמנים על חבילת המינרלים היקרים המכונה DMC Suite הכוללת יהלום (D), מויאסנייט (M) ונגזרות אבני החן של הקורונדום (C), הספיר והרובי.

הקורונדום הייחודי של שפע ימים המכונה: "ספיר כרמל":
קורונדומים שונים ויחודיים אותרו בקידוחים ובתעלות שבוצעו במקטע התיכון של נחל הקישון החל משנת 2014. הקורונדומים הללו הם שחורים/אפורים כהים מלאי-תכלילים (אינקלוזיות בהרכב דומיננטי של תחמוצות טיטאניום, זירקון ואלומיניום, המצופים במעין קליפה שהיא "זכוכית וולקנית" (תוצר א-מורפי, לא מגובש, של קירור מהיר ביותר של המאגמה) (Griffin et al 2015)). בתחילה, הקורונדומים עשירי-הטיטאניום האלו כונו על ידי החברה NGC (Non-Gem Corundum), אולם ליטוש והסרת הקליפה הוולקנית שלהם, הראו שיש למינרלים אלה פוטנציאל כאבן חן (gem). וכך, החל מחודש ינואר 2016, הקורונדום עשיר הטיטאניום של שפע ימים שנתגלה עד כה רק במקטע התיכון של נחל הקישון מכונה "ספיר כרמל".
ספיר כרמל מכיל תרכובות מינרולוגיות מדהימות אשר התגבשו מתוך נתכי מאגמה כלואים (trapped melts) בזמן התפרצויות געשיות עוצמתיות (וולקניזם).
 
התכלילים והתרכובות בספיר כרמל נראו לראשונה באמצעות מיקרוסקופיה משוכללת וטכנולוגיות חדשניות במעבדות אוניברסיטת מק'וורי אוסטרליה. בין היתר נכללים בספיר כרמל מינרל הטיסטאריט (Ti2O3) - אחד מן המוצקים העתיקים ביותר במערכת השמש אשר הגיע לפני כדור הארץ בכונדריטים מטאוריטיים, תרכובת ה-TAZ (טיטאניום-זירקוניום-אלומיניום, Ti4Al2ZrO11) וזכוכית וולקנית (תוצר א-מורפי, לא מגובש, של קירור מהיר ביותר של המאגמה). יצויין, כי המינרל הטבעי הראשון מסוג טיסטאריט, שמקורו לא מן החלל החיצון, נמצא על ידי שפע ימים כתכליל בתוך הספיר כרמל מהמקטע התיכון של נחל הקישון.

"… Therefore, we have suggested that the titanium-rich corundum should rather be designated Carmel Sapphire, since it is unlike gem-corundum known from elsewhere in the world". (Prof. Griffin, January 21, 2016)


ספיר כרמל (קורונדום עשיר טיטאניום) ניחן בקשת רחבה וייחודית של גוונים המבטאים את תכולת התכלילים העשירה שלו. זוהי גם ייחודיותו ביחס לקורונדומים יקרים (gem-corundum) מאתרים אחרים ברחבי העולם. 
 
הדמיית הרכב ה-ספיר כרמל במיקרוסקופ סורק אלקטרונים משוכלל תוך שימוש בטכניקת שבירת קרינה אלקטרונית (EBSD- Electron backscatter diffraction). התמונה עובדה ע"י צוות המחקר בראשותו של פרופ' גריפין, באוניברסיטת מק'קוורי אוסטרליה. 
 
ממצאי "ספיר כרמל" במקטע התיכון של נחל הקישון:
המקטע התיכון של נחל הקישון מהווה כיום מטרת אקספלורציה בסדר עדיפות ראשון של חברת שפע ימים, לקראת הגדרתו כמשאב מינרולוגי. מקטע ספציפי זה כלל בשלוש השנים האחרונות תוכניות צפופות של דיגום ומחקר ובכללן קידוחי-סקר ופתיחת תעלות (Trenching), אשר מהן נדגמו וידגמו במהלך השנה הנוכחית מדגמים במשקל ממוצע של כ- 500 טון כל אחת.
בתאריך 14/12/2015, דיווחה החברה על תוצאות פעילות האקספלורציה במדגם במשקל של כ- 400 טון (דוגמא 1124) אשר הניבה ממצאים מסוג ספיר כרמל במשקל כולל של 991.43 קראט ובכללם שני ממצאים משמעותיים של ספיר כרמל במשקל 23.4 קראט - הגדול ביותר שנמצא עד היום במרבץ המקטע התיכון ו-ספיר כרמל במשקל 12.22 קראט.
ממצאים משמעותיים אלה, יחד עם מינרלי מטרה אחרים של החברה (דוגמת יהלום, מויאסנייט, ספיר, רובי, גרנט, זירקון, רוטייל, אילמנייט) מובילים אותה לקראת הערכת הפוטנצייאל של המרבץ האלוביאלי, הנגיש והמגוון במקטע התיכון של נחל הקישון.

Super-reduced mineral assemblages in “ophiolitic” chromitites and peridotites: the view from Mount Carmel

QING XIONG, WILLIAM L. GRIFFIN, JIN-XIANG HUANG, SARAH E.M. GAIN, VERED TOLEDO,

NORMAN J. PEARSON and SUZANNE Y. O’REILLY

European Journal of Mineralogy 29, 557-570.

 
     

Super-reducing conditions in ancient and modern volcanic systems: implications for the carbon budget of the deep lithosphere
William L. Griffin, Sarah E.M. Gain, Jinxiang Huang, Yoann Greau, Vered Toledo and Suzanne Y. O’Reilly
Extended Abstract, 11th International Kimberlite Conference, Gabarone, Botswana

 
     

 Deep-earth methane and mantle dynamics:
insights from northern Israel, southern Tibet and Kamchatka

William L. Griffin, Sarah E.M. Gain, David T. Adams, Vered Toledo, Norman J. Pearson and Suzanne Y. O’Reilly

 

   דף הבית      איך הכל התחיל?      אקספלורציה   גלרית אקספלורציה    מילון מונחי אקספלורציה         ממצאים   יהלומים   מויאסנייט טבעי (SiC)   אבני חן ומינרלים   ספיר כרמל   זהב ומתכות יקרות   Hibonite   Tistarite          תקשורת   כתבות וידאו   ניוזלטר   בעיתונות   גלריה מהמתחם התפעולי   כנס החברה הגיאולוגית 2017         קשרי משקיעים   מצגת למשקיעים   הבורסה לניירות ערך   דוחות רבעוניים   דיווחים מיידיים לבורסה   דירקטוריון   אירועים         צור קשר